Методът на ледения човек

22.09.2021

Вим Хоф или наричан още "Леденият човек" е холандец, носител на световни рекорди и известен със своите уникални подвизи в борбата си със студа. Той използва комбинация от дихателни техники, студови тренировки, концентрация и отдаденост, за да контролира вегетатична нервна система и имунния отговор на организма му.

Вегетативната нервна система е тази част, която отговаря за функциите на организма, които не са зависими от човешките желания. Поддържа дейността на вътрешните органи и хомеостазата. От нея зависят жизненоважни действия като храносмилане, кръбообращение и дишане. Според медицината контрола върху ВНС и имунния отговор е немислимо.

И знаейки всичко това, Вим Хоф ни казва, че можем с няколко привидно прости практики да влияем на точно тази вегетативна нервна система. И тъй като за много хора това все още звучи като мит, той се заема с нелеката задача да го докаже посредством науката. През 2011 година Вим Хоф участва в експеримент, при който го инжектират с ендтоксин, който се съдържа в клетъчните стени на определени бактерии. Това от своя страна би трябвало да причини незабавен имунен отговор, както се случва и в контролната група на експеримента (12 души). При тях се наблюдава главоболие и треска. Вим Хоф не развива симптоми, в кръвта му нивото на възпалителните белтъци е изключително ниски, а нивото на кортизола спада много по-бързо в сравнение с контролната група. Но това все още не е достатъчно да докаже способностите на Вим Хоф пред скептиците. Затова две години по - късно се провежда втори експеримент. Този път в него участват 24 човека, разделени в две групи. Едната група ще наречем контролна, а другата се състои от 12 човека, които практикуват Методът на Ледения човек едва от седмица. Отново биват инжектирани с ендотоксин. Контролната група раззвива различни симптоми, при някои по-слаби, при други по- интензивни. Групата, която практикува методът остава напълно здрава. 

И ето малко информация относно използваниет от Вим Хоф практики:

Студовите тренировки имат благоприятно влияние върху кръвообращението, сърцето, косата, кожата, тонуса, настроението и имунитета. И за тези които биха искали да изпробват такава тренировка: По време на нормалния топъл душ започнете да вдишвате и издишвате дълбоко и бавно. Нека това продължи около минута (6-10 вдишвания). След което, пуснете само студената вода. В този момент дишането ви ще се ускори. И тук стремежът е дишането отново да се успокои. След като постигнете дихателния режим останете под душа 1 минута. 

Дихателните практики могат да бъдат изключително полезни при главоболие, проблеми със съня, болки в гърба и врата и др. Ако обърнете внимание върху броя дихателни движения, които правите, е много възможно те да не отговарят на състоянието на тялото ви. Например при състояние на покой не би трябвало да извършвате повече от 10 дихателни движения. Пребройте ги!

И последно, но не на последно място - отдаденост. За да се постигнат такива резултати това трябва да се превърне в начин на живот, а не еднократно явление. 

Тези открития и изключителния пример на Вим Хоф, могат да бъдат изключително полезни както за здрави хора и активни спортисти, така и за хора с автоимунни заболявания. При болка, астма, ревматизъм, захарен диабет и още много заболявания. 

Така че следващия път, в който топлата вода свърши по средата на сутрешния ви душ, приемете го като предизвикателство по пътя към един по-добър живот.